Aktualnie znajdujesz się na:

Aktualności

Rząd chce zrezygnować z pozwoleń na budowę dla wszystkich domów jednorodzinnych

O pozwolenie na budowę domu nie trzeba się będzie starać niezależnie od jego powierzchni – proponuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Przypomnijmy, że nowelizacja Prawa budowlanego, która obowiązuje od 3 stycznia br., zakłada, że jednorodzinne domy mieszkalne o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych mogą być wznoszone bez uzyskiwania pozwolenia na budowę. Nie ma też wówczas konieczności ustanawiania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy.

Dodajmy, że na razie zainteresowanie taką procedurą jest niewielkie. Od stycznia do końca maja br. skorzystano z niej raptem 250 razy – wynika z danych MRiT.

Nie tylko poniżej 70 m kw.

Teraz rząd chcę wprowadzić podobne ułatwienia bez wspomnianego limitu 70 m kw. – ogłosił podczas wczorajszej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. – To rozwiązanie jest adresowane zarówno do osób indywidualnych, jak również do małżeństw i rodzin z dziećmi, czyli do każdej osoby, która posiada własną działkę – zapowiedział minister.

– Dziś, konsekwentnie realizując politykę sprzyjającą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych obywateli, chcemy rozszerzyć możliwość budowania w uproszczonej procedurze domów jednorodzinnych na własny użytek, bez limitu powierzchni użytkowej. Z kolei obywatelom mającym mniejsze potrzeby lokalowe oddajemy pierwszą transzę projektów domów do 70 m kw. do pobrania za darmo. Dom bez formalności ma ułatwić Polakom realizację marzeń o własnych czterech kątach. To szczególnie ważne dla młodych ludzi, młodych rodzin, dla ich stabilizacji życiowej – powiedział Waldemar Buda.

Na razie resort nie opublikował projektu konkretnych przepisów w tym zakresie. Trudno zatem wyrokować, czy mogą one w jakikolwiek sposób istotnie wpłynąć na branżę geodezyjną. Z wczorajszych zapowiedzi wynika jedynie, że aby wybudować dom, nie trzeba będzie zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika budowy. Jeżeli jednak inwestor nie posiada takich kompetencji, to nadal może skorzystać z usług takiej osoby. W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego należy zwrócić się do odpowiedniego organu gminy lub miasta, który wyda dokument o warunkach zabudowy w ciągu 21 dni od momentu złożenia wniosku w tej sprawie.

– Potrzeba „zakotwiczenia” i posiadania własnego miejsca zamieszkania to jedna z podstawowych potrzeb każdego człowieka. Dlatego wprost wskazujmy, że projekt ma zaspokajać własne potrzeby mieszkaniowe. Nie deweloperów, dla nich przygotujemy inne rozwiązania – dodał szef resortu.

Rząd udostępnia darmowe projekty domów

By zwiększyć dostępność projektu dla obywateli, jeszcze bardziej ułatwić im budowę domów do 70 m kw., pomóc zaoszczędzić pieniądze i czas, MRiT zleciło Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie konkursu architektonicznego na projekty tego typu domów. Wczoraj w ręce obywateli trafiły pierwsze 22 takie projekty z 70 planowanych.

– Dziś przekazujemy w ręce obywateli 22 projekty jednorodzinnych domów do 70 m kw. Są to projekty stworzone przez fachowców, funkcjonalne, ekologiczne, oszczędne i estetyczne. I co najważniejsze, dostępne dla obywateli całkowicie za darmo – wskazał wiceszef MRiT Piotr Uściński.

– Zgodnie z założeniami konkursu projekty, które od dziś można pobrać za darmo ze strony GUNB i wykorzystać na własne cele mieszkaniowe, zapewnią uniwersalność rozwiązań dostępnych dla inwestora – dodała Dorota Cabańska Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Źródło: geoforum.pl

liczba wejść: 145